sublimacja odzieży sportowej

Sublimacja odzieży sportowej – Na czym polega i do czego służy?  

Mówiąc o odzieży sportowej mamy przede wszystkim na myśli tą dla osób, które w sport angażują się na poważnie.  Sportowcy nie mogą realizować się w swoich dziedzinach w zwykłych koszulkach, dostępnych w sieciówkach. Dlaczego? Ponieważ w zwykłych koszulkach nie wykonywana jest sublimacja odzieży sportowej. Na czym ona polega? Co daje?

Sublimacja odzieży sportowej – Do czego?

Faktem jest, że odzież sportowa to po prostu ta, która nie jest elegancka. Jednak tu chcemy skupić się na tej typowo przeznaczonej do uprawiania w niej sportu. To odzież, która przede wszystkim musi przepuszczać powietrze. Bluzki, które nosimy na co dzień często są sztywne i nieprzepuszczalne. I co ciekawe, a zarazem ważne – niekoniecznie jest to wina materiału z którego zrobiona jest odzież. Taki nieprzyjemny efekt może dawać nadruk. Dlatego tak ważna jest sublimacja odzieży sportowej. Odzież pozostaje atrakcyjna, może zawierać na sobie logo drużyny i tym podobne, jednak w pełni przepuszcza powietrze. Zastanówmy się co w teorii oznacza metoda sublimacji.

stroje sportowe sublimacja
Rugby Jerseys with flag of pool B. Vector illustration.

Na czym polega sublimacja?

Czym jest sublimacja? Druk sublimacyjny to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami na papierze do sublimacji, a następnie za pomocą pras do sublimacji o wysokiej temperaturze przenoszony jest na stroje sportowe sublimacja, które są wykonane z poliestru lub posiadają powłokę poliestrową. Tusze sublimacyjne są barwnikami, wiążącymi się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Dzięki sublimacji nadruk nie traci na jakości a samo ubranie w przepuszcza powietrze również w miejscu nadruku.