Dźwig Konin

Czy dźwig Konin różni się czymś od żurawia? Czym?

Przejeżdżając koło większych budów często widzimy dźwigi… Właśnie – dźwigi czy żurawie? Czy jest jakaś różnica? Jeśli tak, to jaka? Między innymi o tym w poniższym artykule.

Dźwig Konin a żuraw – Czy jest różnica?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na budowach wykorzystuje się urządzenia dźwigowe. Są one niezbędne przy wielu pracach. W takich sytuacjach najczęściej używa się dźwigów lub żurawi. Ważne jest tu taj słowo „lub”. Dlaczego? Ponieważ wiele osób myśli, że słowo dźwig i żuraw odnosi się do tej samej maszyny budowlanej. W rzeczywistości jednak to inne urządzenia, które różnią się od siebie budową, sposobem działania oraz możliwościami. Zobaczmy zatem po kolei czym jest dźwig Konin, a czym żuraw.

dźwig Włocławek

Dźwig – Czym jest?

Prawidłowa, fachowa nazwa dźwigu to żuraw ruchomy. Jest to maszyna, którą montuje się na specjalnej platformie przejezdnej. Najczęściej jest to samochód ciężarowy, jednak możliwości jest wiele w zależności od potrzeb. Dźwig w porównaniu z żurawiem posiada mniejszy udźwig oraz zakres pracy. Jednak jest to plus, ponieważ jego transport jest zdecydowanie prostszy, a sam dźwig Włocławek dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest dużo precyzyjniejszy i zwinniejszy od żurawia. Gdzie najlepiej sprawdzają się dźwigi? W miejscach, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni, prace muszą przebiegać w sposób precyzyjny oraz nie jest potrzeby duży zasięg ramienia. Dźwigi wykorzystywane są głównie do lżejszych prac budowlanych takich jak:

  • montaż przeszkleń w budynkach,
  • przenoszenie niewielkich elementów konstrukcyjnych,
  • montażu słupów energetycznych lub oświetleniowych.

A co powiedzieć o żurawiach?

Czym są żurawie?

Żuraw to ograbiona nazwa tego urządzenia. Fachowo mówiąc mamy na myśli żuraw wieżowy lub budowlany. Jest to urządzenie znacznie masywniejsze od dźwigu i przede wszystkim nieruchome. Dlatego zanim się je ustawi i zamontuje, trzeba dobrze przemyśleć, w którym miejscu najlepiej to zrobić. Co ciekawe żuraw może zostać zamontowany nie tylko na ziemi, ale także na ścianach lub dachach budynków. Dotyczy to przede wszystkim dużych inwestycji budowlanych, takich jak wznoszenie wieżowców. Jakie możliwości ma taka maszyna? Wysięg i wysokość podnoszenia takich żurawi może wynosić nawet 100 metrów. Ich udźwig natomiast może wynosić nawet 80 tysięcy kilogramów.