balustrady drogowe

Bariery i balustrady drogowe – Czym się różnią i czy są tak potrzebne?

Czy barierki i balustrady drogowe pełnią tę samą funkcją? A może czymś się różnią prócz nazewnictwa? Czy naprawdę tak bardzo ich potrzebujemy? Nierzadko psują widoki, zasłaniają coś. Najczęściej wkurzaj nas chyba na mostach. Zapraszamy do lektury. Po tym artykule zmienisz zdanie na temat barier i balustrad.

Balustrady drogowe a barierki – Czym się różnią?  

Balustrady drogowe mają przede wszystkim inne zastosowanie niż bariery. Choć wizualnie nierzadko nie zauważymy różnicy. Kiedy stosuje się balustrady drogowe? Bariery mają zabezpieczać przed upadkiem z wysokości. Stosowane są, gdy powierzchnia, po której poruszają się piesi lub rowerzyści, położona jest powyżej 0,5 m. W praktyce, umieszcza się je między innymi na obiektach mostowych, na przepustach bez barier, na schodach z nasypów lub pochylniach, w otoczeniu wejść i wjazdów do podziemia, a także w innych miejscach, jeśli istnieje taka potrzeba. A co powiedzieć o barierkach?

Bariery drogowe – Zastosowanie   

Bariery drogowe, podobnie jak balustrady, stawia się dla bezpieczeństwa. Bariera, która ma być bezpieczna nie powinna być zbyt sztywna ani całkiem niepodatna na odkształcenia. Wręcz przeciwnie – powinna być dość plastyczna, dać się odkształcić, a nawet przemieścić i nakierować auto na pierwotny tor ruchu. Dlaczego? Bariery stawia się tam, gdzie po wypadnięciu z trasy podróżujący samochodem mogliby zostać narażeni na niebezpieczeństwo – zderzenie z twardą przeszkodą taką jak słup, wiadukt, ściana. Bariery nie są tylko po to, by chronić kierowców. Chodzi tez o osoby pracujące na drogach czy wypoczywające w miejscach odpoczynku dla podróżnych na drogach szybkiego ruchu. Często w radiu słyszymy komunikat, że samochód zjechał z jezdni i uderzył w barierę. Warto wtedy pomyśleć, co stałoby się, gdyby tej bariery tam nie było.

bariery drogowe

Inne urządzenia BRD

Według definicji urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) służą ochronie życia, zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz osób pracujących na drodze, a nawet użytkowników terenów okalających. W sklepach z takimi artykułami drogowymi możemy znaleźć między innymi:

  • słupki i tablice prowadzące,
  • progi zwalniające,
  • znaki świetlne,
  • sygnalizatory wiatru,
  • rogatki,
  • separatory,
  • kładki,
  • wiele innych.