nowe części audi

Części do samochodów – czy warto kupować nowe elementy?

Posiadanie samochodu to bardzo często spory wydatek nie tylko w momencie kupna, ale przede wszystkim w trakcie eksploatacji. Poza opłatami za przegląd, ubezpieczenie i za paliwo, koszty eksploatacji to również koszty serwisu i napraw. Te potrafią często zaboleć portfele Polaków, szczególnie w przypadku posiadania aut tzw. klasy premium. Nowe części do audi – zwłaszcza najświeższych modeli – mercedesa czy bmw to poważny wydatek. Pojawia się wtedy pokusa kupna części używanych, pochodzących głównie z aut powypadkowych. Czy warto?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Kupując części, zanim oszacujemy ich opłacalność, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem. O ile części, które nie mają bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo jazdy, jak najbardziej można zamienić używanymi odpowiednikami, tak te najistotniejsze zdecydowanie lepiej nabyć nowe – w dodatku ze sprawdzonej hurtowni lub sklepu. Kupując używaną część nie można mieć pewności co do jej historii oraz gwarancji, że będzie spełniać swoją funkcję. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zdecydowanie nie warto oszczędzać, a przede wszystkim ryzykować – żaden ceniący się mechanik nie podejmie się montażu części używanych. Nawet jeśli cena nowych części do bmw czy innego auta zdaje się być wysoka, oszczędność na części używanej będzie tylko pozorna i tymczasowa. 

nowe części bmw

Podzespoły regenerowane – korzyści z regeneracji sprężarek

Popularnością cieszą się również punkty dokonujące regeneracji niektórych części, głównie sprężarek, turbosprężarek czy głowic. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach zakup nowych elementów będzie zwyczajnie nieopłacalny, a regeneracja przez wyspecjalizowanych mechaników może dać dobry efekt na wiele tysięcy kilometrów. Zawsze warto jednak dowiedzieć się w serwisie, jakie są koszty każdej z opcji oraz jakim ryzykiem obarczona jest zamiana nowych części regenerowanymi lub używanymi. 

Czy nowe = drogie?

Odpowiedź może być zaskakująca: nie zawsze! Szukając nowych części do bmw lub nowych elementów do audi, zawsze warto poszukać sklepu lub hurtowni, która oferuje konkurencyjne ceny. Dodatkowo należy zastanowić się, czy jednorazowa oszczędność na częściach w postaci kupna używanych elementów rzeczywiście jest opłacalna, biorąc pod uwagę ich krótką żywotność i ryzyko innych, większych uszkodzeń.